Informace o zlatých špercích TOP Zlatnictví

Všechny zlaté šperky, převyšující váhu čistého zlata nad 0,5g, prodávané na území ČR, musí být označeny státním puncem. Toto označování provádí příslušný puncovní úřad dané země.

Punc je vlastně informační označení pro zákazníka, které udává ryzost daného šperku. Ryzost se u zlata udává v karátech, např. 14-ti karátové zlato je ekvivalentní s označením 585/1000. Tato ryzost nám říká jaký je podíl ryzího zlata v poměru k ostatním obsaženým kovům. Označení 585/1000 tedy znamená, že z jednoho tisíce dílů je ryzího zlata dílů 585.

Zlato v ryzím stavu je velice měkké, a proto se k výrobě šperků nehodí. Ryzí zlato - Au má hustotu 19,3 Kg/dm3 a teplotu tání 1063"C. Pro výrobu šperků se nepoužívá ryzí zlato, ale slitiny. Slitina je směs dvou nebo více kovů. Vznikne jejich roztavením a slitím dohromady.

Pro výrobu slitin zlata se používá: Ryzí zlato a dále příměsi - např. stříbro, měď, nikl, zinek, paládium.

Růžové zlato: které se pyšní červeným odstínem díky přidání více mědi, připomíná někdy světlejší, jindy tmavší narůžovělý západ slunce. Čím více mědi ve slitině, tím tvrdší pak výsledný kov je. Šperky z červeného zlata jsou vhodné pro romantické a něžné osoby, které s jemně načervenalou barvou zlata budou souznít.

Bílé zlato: které zažívá svůj boom již několik let, je tolik oblíbené právě v případě snubních a zásnubních prstenů. Pro svou čistě bílou barvu je bílé zlato považováno za kov, ze kterého je možné vyrobit univerzální šperky vhodné jak na běžné, každodenní nošení, tak i na slavnostnější příležitosti. Bílé zlato je slitinou zlata s kovy jako stříbro, zinek a nikl či paládium.

Žluté zlato: je slitina zlata, stříbra a menšího množství mědi. U 14 karátového žlutého zlata je poměr mezi zastoupenými kovy přibližně 6:3:1. Právě na poměru záleží, jaký odstín získáme. Větší podíl stříbra zajistí jemnější, až vanilkovou barvu, větším zastoupením mědi vznikne kov se zářivě tmavě žlutou barvou.

Ryzost zlatých šperků

585/1000 – 14-ti karátové žluté zlato – 585 dílů ryzího zlata + 415 dílů ostatních kovů – většinou stříbra a mědi.

585/1000 – 14-ti karátové bílé zlato – 585 dílů bílého zlata a 415 dílů ostatních kovů- většinou stříbra a niklu nebo paladia.

750/1000 – 18-ti karátové zlato – 750 dílů zlata a 250 dílů ostatních kovů

999/1000 – 24 karátové zlato – ryzí zlato – neobsahuje žádné příměsi.

Zkusme se seznámit s těmi nejběžnějšími způsoby, jak zjistit pravost zlata a jeho ryzost.

  • Prubířský kámen (zvaný též buližník) je černý kámen, o trochu světlejší než onyx. Vyznačuje se polohrubým matným povrchem, který vyniká vysokou odolností vůči kyselinám.
  • Za jednu z nejstarších a základních metod lze zajisté označit test ryzosti zlata kyselinou na prubířském kameni. A jak poznat zlato? Určovaným kouskem zlata se několikrát přejede po kameni, kde zůstane šmouha (na zlatém předmětu se objeví hrana). Jako první pak přichází na řadu dobře známá lučavka královská, tedy směs kyseliny chlorovodíkové a dusičné, jež určí, jestli se jedná o zlato (u obecného kovu šmouha z kamene vyšumí). Další kyseliny pak už definují ryzost kovu.